Filary ziemi
Termin realizacji: 01.10.2012 - 30.06.2013
Jednostka dofinansowująca – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013

Celem głównym projektu jest wzrost integracji wewnątrz i między pokoleniowej u 120 osób starszych, mieszkańców Powiatu Wadowice, dzięki organizacji cyklu imprez i warsztatów kulturalnych w okresie 1.10 2012 - 30.06.2013. W ramach zadania zaplanowano organizację wsparcia dla BO w postaci: 2 cykli świątecznych warsztatów artystycznych, 2 imprez kulturalno - integracyjnych (DZIEŃ SENIORA oraz POKOLENIA) oraz wernisażu wystawy FILARY ZIEMI Głównymi Beneficjentami zadania są osoby starsze (co najmniej 120 osób)w wieku od 60 lat zamieszkujące tereny wiejskie oraz małe miasteczka Powiatu Wadowickiego w Województwie Małopolskim. Beneficjenci to osoby o niskim stopniu aktywności społecznej i niezrealizowanych potrzebach w zakresie kultury oraz integracji wewnątrz i międzypokoleniowej. Dodatkową grupa Beneficjentów będą dzieci i młodzież (30 osób), która będzie towarzyszyć osobom starszym wprowadzając do projektu element integracji międzypokoleniowej. Projekt wykorzysta pracę wolontariuszy oraz skorzysta z bezpłatnej pomocy placówek i instytucji w ramach istniejącej już infrastruktury: Wadowickiego Centrum Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczni, Zespołów Szkół nr 1 i 2 w Choczni oraz Przedszkola w Choczni.

Warsztaty artystyczne dla seniorów i dzieci o tematyce bożonarodzeniowej

W ramach projektu "Filary ziemi", 20 i 27 listopada 2012 zrealizowano warsztaty bożonarodzeniowe dla seniorów. Seniorki, z małą pomocą wnuków, wykonały pod okiem pedagoga ozdoby świąteczne. W warsztatach wzięło udział 27 osób. Materiały potrzebne do wykonania ozdób zostały zakupione w ramach środków z dotacji. Uczestnicy warsztatów otrzymali poczęstunek, który umilił im pracę i rozluźnił atmosferę. Powstałe ozdoby zostaną zaprezentowane na Dniu Seniora. Efekty pracy beneficjentów zadania można zobaczyć w galerii - zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

DZIEŃ SENIORA dla starszych

29 grudnia 2012 zorganizowano imprezę kulturalno - integracyjną pod hasłem DZIEŃ SENIORA dla starszych. Odbyła się ona w Zespole Szkól nr 1 w Choczni, a uczestniczyło w niej ponad 130 seniorów. Osoby starsze obejrzały program artystyczny przygotowany przez młodzież, wysłuchały koncertu orkiestry strażackiej w Choczni oraz brały udział w konkursach z nagrodami. Poczęstunek dla uczestników imprezy przygotowali i podali wolontariusze - członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i młodzież z Choczni. Stoły na sali były przyozdobione wykonanymi na warsztatach ozdobami.

Świąteczne chwile uwiecznił fotograf, a na zakończenie wieczoru każdy senior otrzymał upominek - słoiczek miodu. W czasie imprezy, osoby starsze mogły wspólnie kolędować, porozmawiać, nawiązać nowe znajomości. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Wernisaż wystawy FILARY ZIEMI

W dniach 25 - 28 luty 2013, w Wadowickim Centrum Kultury prezentowano prace plastyczne dzieci i młodzieży przedstawiające ich babcie i dziadków. Wystawa była okazją do zainteresowania rolą osób starszych w społeczeństwie szerszego grona odbiorców. W trakcie otwarcia wystawy goście mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Wysławiono prace 66 dzieci, przedszkolaków oraz uczniów Zespołów Szkół nr 1 i 2 w Choczni. Zapraszamy wszystkich, którzy nie zdążyli odwiedzić wystawy do obejrzenia prac w galerii internetowej.

Warsztaty artystyczne dla seniorów i dzieci o tematyce wielkanocnej

W ramach projektu "Filary ziemi", 4 i 5 marca 2013 zrealizowano warsztaty wielkanocne dla seniorów. Seniorki, razem z wnukami, pracowały nad ozdabianiem jajek wielkanocnych, wykonały a artykułów dekoracyjnych świąteczne baranki, kurki i kurczaczki. W warsztatach wzięło udział 28 osób. Materiały potrzebne do wykonania ozdób zostały zakupione w ramach środków z dotacji. Uczestnicy warsztatów otrzymali poczęstunek, który umilił im pracę i rozluźnił atmosferę. Małe dzieła sztuki, które powstały na warsztatach można zobaczyć w galerii - zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

POKOLENIA

26 maja 2013 zorganizowano drugą i ostatnią imprezę kulturalno - integracyjną dla osób starszych w ramach projektu FILARY ZIEMI pod hasłem POKOLENIA. Odbyła się ona w budynku OSP w Choczni, a uczestniczyło w niej 120 seniorów i 30 dzieci - które wspierały działania projektowe w poprzednich miesiącach. W ramach imprezy POKOLENIA zorganizowano wspólne biesiadowanie, śpiew, konkursy z nagrodami i zabawy integracyjne dla osób starszych i dzieci. Całość miała zapewnioną oprawę muzyczną i fotograficzną, a każdy z uczestników otrzyma pamiątkowe zdjęcie i upominek. Wszyscy goście otrzymali poczęstunek (przysmaki z grilla, chleb ze swojskim smalcem, sery, napoje, ciasta, słodycze itp). Imprezę pomogą przeprowadzić wolontariusze (10 osób) . W trakcie imprezy, osoby starsze będą mogły wspólnie się bawić, porozmawiać, nawiązać nowe znajomości oraz wziąć udziały w pokazie niespodziance - szkoleniowo informacyjnej prezentacji ratowników medycznych.